SKÓRA NORMALNA
Skóra, która ma regularną strukturę, brak niedoskonałości i gładki, czysty wygląd, bez potrzeby specjalnej pielęgnacji.
SKÓRA WRAŻLIWA
Skóra wrażliwa to skóra, która jest bardziej skłonna do reagowania na bodźce, na które nie reaguje skóra normalna. Jest to skóra delikatna, której często towarzyszy uczucie dyskomfortu, takie jak ciepło, napięcie, zaczerwienienie lub swędzenie. W tych typach skór dochodzi do utraty funkcji barierowej (lub ochronnej) skóry, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów i substancji drażniących oraz istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji i reakcji alergicznych. Są to skóry delikatne, które wymagają dodatkowej pielęgnacji, aby zwalczyć suchość, szorstkość.
SKÓRA SUCHA
W wielu przypadkach sucha skóra jest zwykle tymczasowa, spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda, niska wilgotność i zanurzenie w gorącej wodzie. Jednak u niektórych osób sucha skóra może występować częściej, a nawet może być stanem na całe życie. Chociaż zwykle nie jest to niebezpieczne zjawisko, jeśli nie jest pielęgnowana, może prowadzić do innych problemów skórnych, takich jak egzema lub może być bardziej podatna na infekcje, ponieważ sucha skóra może stać się popękana, pozostawiając ją bardziej narażoną na bakterie. Zastanawiasz się, jak dobrać kosmetyki do cery suchej? odpowiedz w linku.
CERA TŁUSTA LUB PRZETŁUSZCZAJĄCA SIĘ
Cera tłusta ma porowaty, wilgotny i błyszczący wygląd. Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Zwykle jest uwarunkowana przyczynami genetycznymi i/lub hormonalnymi. Występuje u młodzieży i młodych dorosłych poniżej 30 roku życia, i często wiąże się z rozwojem trądziku.
SKÓRA MIESZANA
Ma ona cechy skóry suchej i tłustej, ponieważ rozmieszczenie gruczołów łojowych i potowych nie jest jednorodne. Najbardziej tłusta okolica odpowiada zwykle strefie T (czoło, nos i broda), natomiast na policzkach występuje skóra normalna lub sucha.3
SKÓRA ŁUSZCZĄCA SIĘ
Powtarzające się podrażnienie skóry przez czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr, suchość lub nadmierna wilgoć, może prowadzić do łuszczenia się skóry, czyli zrzucania z naskórka dużych płatków, które czasem wyglądają jak drobny proszek. Jednak łuszczenie się skóry może być również wynikiem takich schorzeń jak reakcje alergiczne, zakażenia grzybicze lub gronkowcowe, zaburzenia układu odpornościowego lub nowotwory i leczenie nowotworów. W tych przypadkach złuszczaniu często towarzyszy świąd.