Trądzik różowaty jest przewlekłą i trudną do okiełznania chorobą skóry. Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym jest złożonym procesem, który wymaga sporej wiedzy i dużego zaangażowania. Niemniej jednak odpowiednio dobrana i systematyczna pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym może przyczynić się do znacznego ograniczenia jego objawów. Co zatem należy zrobić, aby przynieść ukojenie podrażnionej skórze?
Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym – poranna rutyna
Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym powinna być wykonywana zgodnie z intensywnością występujących objawów. Osoby borykające się z problemem trądziku różowatego powinny z dużym zaangażowaniem podejść do zapewnienia swojej skórze odpowiedniej ochrony przez cały dzień. Warto zacząć dzień od przemycia twarzy łagodnym tonikiem. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny wystrzegać się kosmetyków zawierających alkohol oraz wszelkiego rodzaju peelingów. Kolejnym krokiem w pielęgnacji twarzy z trądzikiem różowatym jest nałożenie kremu, który zapewni skórze odpowiednie nawilżenie oraz złagodzi podrażnienia. W słoneczne dni warto dodatkowo zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV – promienie słoneczne wpływają bowiem niekorzystnie na zarumienioną skórę twarzy, dodatkowo ją podrażniając.
Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym zakłada ograniczenie kolorowych kosmetyków do absolutnego minimum. Jeśli jednak nałożenie makijażu jest koniecznością lub sprawia, że osoba cierpiąca na tę trudną chorobę czuje się bardziej pewna siebie, warto używać kosmetyków o prostym i naturalnym składzie. Nałożenie makijażu powinno być poprzedzone zabezpieczeniem skóry odpowiednią bazą pod makijaż.
Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym – wieczorna rutyna
Wieczorem każdy z nas ma zazwyczaj więcej czasu na poddanie się domowym zabiegom upiększającym dlatego też pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym może w tym czasie być bardziej złożona. Jeśli osoba borykająca się z tą chorobą decyduje się na wykonanie makijażu, pierwszym krokiem podczas wieczornej rutyny jest oczywiście demakijaż. Do demakijażu tak problematycznej skóry należy używać wyłącznie łagodnych kosmetyków o naturalnym i prostym składzie. W pielęgnacji twarzy z trądzikiem różowatym powszechnie poleca się używanie mydeł o działaniu antybakteryjnym.
Podobnie jak podczas porannej rutyny, wieczorem należy znacząco ukrócić listę stosowanych kosmetyków. Nie można jednak zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu skóry i zastosowaniu preparatów, które wzmocnią popękane naczynka i złagodzą rumień. Tego typu preparaty są zazwyczaj specjalistycznymi środkami do zwalczania objawów trądziku różowatego. Warto więc w kwestii doboru odpowiedniego kosmetyku leczniczego zwrócić się do specjalisty.
Czego unikać w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?
Pielęgnacja tak problematycznego typu skóry zakłada nie tylko systematyczne stosowanie odpowiednich kosmetyków. Leczenie trądziku różowatego zobowiązuje także do unikania rzeczy takich jak:
- alkohol
- opalanie się
- korzystanie z sauny
- zbyt intensywne ćwiczenia
- ostre przyprawy
- nadmierne spożywanie kofeiny
Co jeszcze może pomóc?
Oprócz stosowania kosmetyków z apteki warto wspomóc leczenie trądziku różowatego domowymi sposobami. Surowce, które wpływają łagodząco na podrażnioną skórę można znaleźć w kuchennej szafce. Są to między innymi:
- rumianek
- siemię lniane
- zielona herbata
Dodatkowo warto spożywać duże ilości owoców cytrusowych bogatych w witaminę C lub pić herbatę z dzikiej róży.
Trądzik różowaty jest dość problematycznym mankamentem skóry. Zmagam się z nim już od kilku lat i wiem, że podstawa to właściwa pielęgnacja i systematyczność.